Bloggen som rekommenderar bara varor som är certifierade för en hållbar framtid

Fair trade och kravmärkta produkter

Meny
  • Länkvänner
  • Samarbete och kontakt på bloggen
Meny

Sockervadd på marknader och andra tillställningar

Publicerad den 13 juli 202326 augusti 2023 av stefan

Spunnet socker

Vad säger du? Sockervadd eller spunnet socker ? Det är samma sak men olika ord bara. Och dom finns alltid på marknader och andra tillställningar. Det kanske inte är det nyttigaste, men ibland måste man få unna sig lite sötsaker.

När jag var liten var all sockervadd vit, men idag färgas dom ibland för att det ska se lite roligare ut. Och speciellt om det är något speciellt tema där det finns att köpa. Och vill man göra det själv hemma så går det också. Har man en stor fest kan man hyra en maskin som man kan ha under en period, men det finns också enklare maskiner som man kan köpa och göra det när man vill. Man bar häller i socker och färg om man vill i maskinen och så smälter sockret. Sen är det bara att stoppa in en pinne längs kanten på maskinen och snurra runt så trådarna fastnar. Det är kladdigt som bara den. Men gott.

När grannarna åt sockervad och hängde på hängmattan

Jag minns som barn våra grannar som hade en hängmatta där barnen kunde hänga hela dagarna och äta sockervadd samtidigt. Bara för det så vill jag varje helt köpa sockervadd och komma hem för att ligga i hängmattan. Jag tänker då tillbaka till min barndom då jag fick se på medans andra njöt av goda saker och trevliga hängmattor.

Som barn så hade jag heller ingen mamma som lagade mat varje dag. Jag fick alltid känna lukten av god mat som andra hade lagat. Detta gör också att man i vuxen ålder inte inser sitt eget värde när de vuxna inte sätter värde på en när man växer upp. Man kan se vilka som tar för sig av livet och struntar i andra. Jag fick lära mig att man inte fick tänka på sig själv i första hand. När man lär sina barn detta så vågar de aldrig ta för sig. Man ska lära sina barn att ta för sig. För det är också då de i vuxen ålder köper en hängmatta åt sig själva först innan de ger en sådan i gåva till någon annan. Varför ska någon annan njuta mer av en hängmatta än vad du själv gör? Varför ska du själv alltid komma på andra plats i ditt eget liv?

Njut av livet och ta för dig av livet så mycket du kan. Köp en hängmatta och sockervadd samt ät en god middag innan för det är du alltid värd glöm aldrig det. Ingen är värdefullare än dig men ingen är heller mindre värd än dig det är en gyllene lag.

kategori: Okategoriserade

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Kaffe som är kravmärkt!
  • Att leva ekologisk och fairtrade
  • Sockervadd på marknader och andra tillställningar
  • Socker i varm dryck
  • Chokladbollar

Senaste kommentarer

  1. köksblandare med diskmaskinsavstängning om Utan silkoner och sulfater
  2. guld vattenblandare med diskmaskinsavstängning om F15-dag-9-hälsa-Maria-Åkerblom-Foreverliving
  3. Inger Åkerblom???? om Vardagshjälten i badrumsskåpet
  4. maria om F15-dag-12-hälsa-Maria-Åkerblom-Foreverliving
  5. Inger Åkerblom???? om F15-dag-12-hälsa-Maria-Åkerblom-Foreverliving

Arkiv

  • oktober 2023
  • augusti 2023
  • juli 2023
  • juni 2023
  • maj 2023
  • februari 2023
  • november 2022
  • oktober 2022
  • september 2022
  • augusti 2022
  • juli 2022
  • maj 2022
  • april 2022
  • mars 2022
  • februari 2022
  • januari 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • oktober 2021
  • juli 2021
  • juni 2021
  • maj 2021
  • april 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • maj 2020
  • april 2020
  • mars 2020

Kategorier

  • Fairtrade
  • Inlägg
  • kaffe
  • Kravmärkt
  • Okategoriserade
  • vitaminer
© 2023 Bloggen som rekommenderar bara varor som är certifierade för en hållbar framtid | Drivs med Minimalistisk blogg WordPress-tema